Włoski chlebek – focaccia z oliwkami i suszonymi pomidorami
21 sierpnia 2014
kategoria:
chleb
tagi:
autor:
Moje najnowsze odkrycie – pyszny placek, którego podstawą jest ciasto drożdżowe i oliwa z oliwek. Doskonałe na ciepło, jak i zimno. Upieczone z podwójnej porcji może stanowić bazę do kanapek. Cudownie sprawdza się na rozpoczęcie długiej biesiady, jak i po prostu na przegryzienie czegoś pysznego, aromatycznego. Chlebek po upieczeniu jest chrupiący z góry i mięciutki, puszysty w środku, a uzupełniają go pomidory i oliwki. Podczas pieczenia przeniesiecie się do słonecznej Italii, mieszkanie jest wprost przesiąknięte tamtejszymi zapachami. Jeżeli nie macie pomysłu na kolację we dwoje, to ten chlebek jest strzałem w dziesiątkę, a dopełnieniem niech będzie lampka schłodzonego białego wina…
Składniki
- 300 g mąki chlebowej lub na pizzę (2 szklanki)
- 25 g świeżych lub 7 g drożdży suchych
- zioła (tymianek, rozmaryn)
- 1 łyżeczka soli morskiej
- ½ łyżeczki cukru
- 200 ml ciepłej wody
- oliwa z oliwek
- oliwki (15–20 sztuk)
- pomidory suszone z oleju
- sól morska (gruba) do wysypania blaszki i posypania placka
Wykonanie
- Robimy zaczyn. Do pół szklanki wody dodajemy rozkruszone drożdże, ½ łyżeczki cukru, 2 łyżki mąki. Całość mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
- Do przesianej mąki (odliczamy 2 łyżki mąki użyte do zaczynu) i soli dodajemy zaczyn (lub suszone drożdże, one nie wymagają wcześniejszego wyrośnięcia), pozostałą część wody, 2 łyżki oliwy, zioła. Całość mieszamy i wyrabiamy kilka minut na stolnicy delikatnie tylko podsypując mąką. Ciasto powinno być miękkie.
- Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, zajmuje to ok. 2 godziny.
- Formę do pieczenia (moja miała wymiary 20×30 cm) smarujemy oliwą, posypujemy solą morską i wykładamy ciasto. Oliwki, pomidory (duże przekrojone na pół) wciskamy w ciasto, całość posypujemy delikatnie solą i świeżymi ziołami. Przykrywamy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia (ok. 1 godziny).
- Wyrośnięte ciasto skrapiamy oliwą i wstawiamy do nagrzanego (200°C) piekarnika. Pieczemy ok. 15–20 minut do zarumienienia ciasta.
- Chlebek najlepiej smakuje z dobrą oliwą z oliwek, tuż po upieczeniu, ale sprawdza się i dnia następnego.