Pizza żytnio-razowa
17 października 2014
kategoria:
pizza
tagi:
autor:
Czy pizza może być zdrowa? Czy zawsze musi to być „śmieciowe jedzenie”? Moją pizzą udowadniam wam, że tak nie musi być. Moja pizza zrobiona jest na cieście z wykorzystaniem mąki żytniej razowej, przez co automatycznie wpada do zakładki – zdrowe! Jedząc ją możecie mieć trochę czystsze sumienie. ☺ Ciasto jest przyjemnie chrupiące, lekkie. Dodatki, jakie wybierzecie zależą od Was, ja podaję wam tylko moje przykładowe, ulubione przez moją rodzinę.
Ciasto (4–5 placków)
- 3 szklanki mąki żytniej razowej (ja użyłam chlebową)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 60 g drożdży świeżych
- od 1½ do 2 szklanek wody (ciepłej)
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli (himalajska lub morska)
- 3 łyżki oliwy (najlepiej extra vergine)
Moje dodatki
- Pomidory suszone, camembert, sos pomidorowy, bazylia świeża
- Salami, gorgonzola, cebula czerwona, tymianek świeży
- Salami, pomidory suszone, mozzarella, cebula czerwona, bazylia świeża
- Tuńczyk, gorgonzola, cebula, sos pomidorowy, tymianek świeży
Wykonanie
- Z połowy szklanki wody, drożdży, 2 łyżek mąki i cukru robimy zaczyn. Odstawiamy przykryty w ciepłe miejsce do podwojenia swojej objętości (ok. 15 minut).
- Mąkę pszenną przesiewamy, dodajemy żytnią, sól i zaczyn, resztę wody (proponuję zacząć od 1½ szklanki, w razie potrzeby można wody dolać) oraz olej. Wyrabiamy elastyczne ciasto przez ok. 10 minut.
- Wyrobione ciasto wkładamy do wysypanej mąką dużej miski, przykrywamy (ściereczką lub folią) i odstawiamy do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4–5 porcji i kolejno rozwałkowujemy je (grubość 4–5 mm), dodajemy dodatki i pieczemy w 250°C, przez 15–20 minut lub do zarumienienia się ciasta.