Mleko ze słonecznika


kategoria: dodatki
tagi: Magazyn Kocioł, mleko roślinne, słonecznik, wegańskie, wegetariańskie
autor: Joanna Komorowska

Dzisiejszy przepis dedykuję głównie weganom oraz osobom, które tak jak ja, poszukują nowych smaków i nowych pomysłów na to, aby samodzielnie przygotowywać półprodukty do dalszego ich wykorzystania w potrawach. Proponuję samodzielne przygotowanie mleka słonecznikowego. Takie własne mleko jest o wiele smaczniejsze i tańsze niż to ze sklepu i ma – co dla mnie jest ważne – bardzo prosty skład, w którym nie ma konserwantów i innych niespodzianek. Z podanych proporcji wychodzi bardzo aromatyczne, nie rozwodnione. Dla mnie idealne do kawy. ☺ Pestki słonecznika można zastąpić ulubionymi orzechami, migdałami czy płatkami owsianymi. Orzechy lub migdały warto wcześniej zblanszować.

Pozostałe po wyciśnięciu mleka wytłoki proponuję używać do zagęszczania zup, sosów, koktajli, czy jako dodatek do wypieków.

Przepis pochodzi z dwudziestego siódmego numeru Dolnośląskiego Magazynu Kulinarnego Kocioł, który ukazał się na początku marca. Znajdziecie go w sekcji „Przepisy z pestkami”.

Mleko roślinne ze słonecznika nalewane do kawy z dzbanuszka

Składniki (ok. 1 litr)

  • 300 g słonecznika łuskanego
  • 1 litr wrzątku
  • szczypta soli

Wykonanie

  1. Słonecznik wypłucz i zalej wodą. Przykryj i odstaw na 3–4 godziny lub całą noc.
  2. Po tym czasie całość przełóż do blendera, dodaj sól i miksuj kilka minut do uzyskania jedwabistego płynu. Odstaw na 30 minut, po tym czasie zlej płyn, który wytrącił się na górze. Ponownie zblenduj.
  3. Przecedź płyn przez potrójnie złożoną gazę ułożoną na sitku.
  4. Pozostałe wytłoki można użyć do zagęszczania zup, sosów, koktajli, czy jako dodatek do wypieków.

Smacznego!

Mleko roślinne ze słonecznika

comments powered by Disqus