Jabłka w cieście owsianym
7 listopada 2014
kategoria:
placki
tagi:
autor:
Wczoraj w kuchni trochę nagrzeszyłam… ☺ Dzieciaki naszła ochota właśnie na jabłka w cieście, a przecież raz na jakiś czas można zaszaleć. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie dodała coś od siebie do przepisu. I tak część mąki zamieniłam na otręby owsiane, zawierające olbrzymią dawkę błonnika. I muszę wam powiedzieć, że taka wersja jest o wiele fajniejsza. Ciasto lepiej przylega do jabłek, jest bardziej kruche po upieczeniu. Do ciasta dodałam cynamon, kardamon i imbir, dzięki tym przyprawom moje jabłka mają lekko korzenną nutę.
Składniki (20–25 sztuk)
- ½ szkl. otrębów owsianych drobnych
- 1 szkl. mąki pszennej
- 1 szkl. mleka
- 3 jajka
- 1 łyżeczka cynamonu
- ⅓ łyżeczki kardamonu
- ⅓ łyżeczki imbiru
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- olej (ja użyłam rzepakowy)
- jabłka (4–6 sztuk, zależy to od ich wielkości)
Dodatki
- cukier puder
- dżem z czerwonej porzeczki
Wykonanie
- Jajka roztrzepujemy trzepaczką, dodajemy do nich mleko, otręby, przesianą mąkę, cukier, sól oraz proszek do pieczenia. Mieszamy dokładnie. Na koniec dodajemy przyprawy: cynamon, kardamon i imbir, mieszamy. Tak przygotowane ciasto odstawiamy do odpoczęcia i napęcznienia otrębów (40–60 minut).
- Jabłka myjemy i kroimy na 4-milimetrowe plastry. Ja jabłek nie obierałam ze skórki, nie przeszkadzała ona jednak w jedzeniu. Szkoda było mi pozbawiać jabłka witamin, które w dużym stopniu skupione są pod skórką. Ale to, czy jabłka obierzecie, to Wasza indywidualna decyzja. Kieliszkiem wykrawamy gniazda nasienne, tworząc krążki.
- Rozgrzewamy olej. Aby sprawdzić, czy jest dobrze nagrzany (i czy ciasto nie będzie nam mocno piło oleju) wystarczy odrobinę ciasta wylać na olej. Powinno ono od razu zacząć się smażyć i skwierczeć. W miarę potrzeby przed smażeniem kolejnych porcji dolewamy odrobinę oleju, ale zawsze pamiętamy o jego nagrzaniu.
- Plastry jabłka wrzucamy do ciasta, dokładnie je nim otulamy. Wyciągamy widelcem i osączamy z nadmiaru ciasta. Jabłka wrzucamy na dobrze nagrzany tłuszcz, po czym zmniejszamy ogień na średni i smażymy z obu stron, aż będą pięknie zezłocone (ok. 1 minuta z każdej ze stron).
- Usmażone krążki jabłek przekładamy na papier kuchenny i osączamy z nadmiaru tłuszczu.
- Krążki chwilę przestudzamy i posypujemy cukrem pudrem, cukrem pudrem z cynamonem, lukrujemy lub polewamy roztopioną czekoladą. U mnie była wersja z cukrem pudrem i dżemem z czerwonej porzeczki.
Smacznego!